Zobacz jak wygląda proces tworzenia aplikacji mobilnych 1

Zobacz jak wygląda proces tworzenia aplikacji mobilnych

Na początku zadajmy sobie jedno proste pytanie: czy w ciągu dnia więcej czasu spędzamy przy komputerze, czy telefonie? Według danych statystycznych, zdecydowaną przewagą cieszą się urządzenia mobilne, dlatego też jest duża potrzeba tworzenie rozwiązań mobilnych.

Tworzenie aplikacji mobilnych

Na początku zadajmy sobie jedno proste pytanie: czy w ciągu dnia więcej czasu spędzamy przy komputerze, czy telefonie? Według danych statystycznych, zdecydowaną przewagą cieszą się urządzenia mobilne, dlatego też jest duża potrzeba tworzenie rozwiązań mobilnych. Przyjrzyjmy się jak wygląda w skrócie proces tworzenia aplikacji na systemy: Android i iOS, rozpoczynając od pomysłu, a kończąc na dystrybucji w sklepach Google Play i App Store.

Pierwszym krokiem jest narodzenie się pomysłu, wizji. Po wstępnych przemyśleniach przystępujemy do tworzenia specyfikacji projektu aplikacji, czyli do uporządkowanej listy oczekiwań względem realizowanego już niebawem przedsięwzięcia. Kolejnym krokiem jest analiza ww. specyfikacji, tj. rozłożenie wizji na czynniki pierwsze, a następnie zaproponowanie rozwiązania, które będzie pokrywać się z założeniami projektu.

Po uzupełnieniu specyfikacji, przystępujemy do wstępnej wizualizacji ekranów przyszłej aplikacji na razie na poziomie samego jej szkieletu. Po analizie funkcjonalności szkieletu, możemy przystąpić do realizacji graficznej projektu, nadania jej koloru, przejrzystości i stylu. Jest to najważniejszy etap ze względu na istotę identyfikacji produktu i konieczność jego wyróżniania się na tle setek tysięcy innych aplikacji. „To oczy kupują produkt”.

Tworzenie Aplikacji Mobilnych
Zobacz jak wygląda proces tworzenia aplikacji mobilnych 2

Mając stworzony projekt graficzny aplikacji z podziałem na dostępne ekrany zawierające podstawowe założenia, możemy przejść do kolejnego etapu prac deweloperskich. Programiści, rozkładają projekt graficzny na czynniki pierwsze i nadają im interakcję w kodzie, krok po kroku według wcześniejszych założeń. Procesowi programowania towarzyszą liczne testy, sprawdzające poprawność implementowanych rozwiązań do naszego projektu. Ciągła korelacja programistów z grafikami i koordynatorem projektu, pozwala po upływie kilku tygodni a czasem miesięcy, stworzyć pierwszą wersję aplikacji, skierowanej bezpośrednio do jej odbiorców.

Testy, testy i jeszcze raz testy. Każdy moduł, fragment kodu, musi zostać sprawdzony pod kątem ewentualnego zakończenia działania aplikacji. Jej stabilność jest podstawą zadowolenia naszych odbiorców. Po co użytkownikowi aplikacja, która owszem posiada bardzo dużo funkcji i pożądanych rozwiązań, jeśli jedno kliknięcie lub wprowadzenie jakiejś wartości może spowodować zamknięcie aplikacji.

Ostatnim etapem jest publikacja aplikacji w sklepach. Przed wystawieniem produktu w sklepie musimy przygotować identyfikację graficzną aplikacji dla poszczególnych sklepów, tj. jej nazwę i logo, zrzuty ekranu, opisy, zajawki. Aplikację dla systemu Android umieszczamy w sklepie Play, natomiast aplikacje dla systemu iOS w App Store. Proces publikacji aplikacji na iOS jest zdecydowanie bardziej złożony niż w przypadku publikacji aplikacji na Androida, z powodu licznych obostrzeń i wymagań nakładanych przez sklep App Store.

Gdy utworzone aplikacje są już w sklepach, możemy je wyszukać z poziomu naszych urządzeń mobilnych. Super. Teraz możemy już tylko czekać na naszych przyszłych użytkowników. Nie zapominajmy jednak o tym, że stworzenie aplikacji i jej publikacja w sklepach to nie wszystko. Wciąż trzeba dbać o jej rozwój. Opinie i inne kanały komunikacji pomiędzy użytkownikami a deweloperami to podstawa. Słuchamy ludzi i tworzymy aplikację dla nich. Dlatego tak ważne są sugestie i wskazówki użytkowników, które pozwalają twórcom aplikacji jeszcze bardziej wyjść naprzeciw oczekiwaniom w kwestii funkcjonalności produktu.

Głównym kanałem komunikacji pomiędzy użytkownikami aplikacji, a ich twórcami jest sekcja opinii w każdym ze sklepów, w którym dystrybuujemy aplikacje. Opinie wyrażone tekstem lub ilością zaznaczonych gwiazdek, pozwalają twórcą aplikacji wyznaczyć odpowiednie kierunki jej rozwoju. Dlatego praca dewelopera to nie tylko stworzenie aplikacji, ale ciągłe jej udoskonalanie i poszerzanie funkcjonalności.

Opinie CodeAgency.pl

Zobacz jak wygląda proces tworzenia aplikacji mobilnych 3

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać szybką wycenę

Sprawdź ile kosztuje stworzenie aplikacji
dla Ciebie.

Get it on Google Play Get it on App Store

[Głosów:9    Średnia:5/5]