Poradnik tworzenia aplikacji mobilnych (Android, iOS)

Aplikacje mobilne odgrywają fundamentalną rolę w nowoczesnych strategiach biznesowych. Zapewniając bezpośredni kanał interakcji między marką a klientem, znacząco wpływają na zaangażowanie użytkowników, lojalność klientów i strumienie przychodów.

Tworzenie aplikacji mobilnych to złożony proces tworzenia oprogramowania, który obejmuje projektowanie, implementację i wdrożenie aplikacji na urządzeniach mobilnych. Z reguły zajmują się nim specjalne studia tworzenia oprogramowania, znane jako “software house” lub “software development company”.

Jak stworzyć aplikację, która będzie w pełni spełniać oczekiwania? Na tworzenie aplikacji mobilnej składa się wiele etapów. Zaczyna się od pierwszego pomysłu i jego rozwinięcia, poprzez projektowanie aplikacji i prototypowanie, następnie implementację oraz testy, a kończąc na publikacji i aktualizacjach. W poniższym artykule opiszemy w szczegółach, jak przebiega tworzenie aplikacji mobilnych oraz jakimi wskazówkami należy się kierować, by nasza aplikacja osiągnęła sukces.

Oto nasz poradnik na stworzenie aplikacji od A do Z, która zachwyci odbiorców.

Spis treści:

 1. Czy warto stworzyć aplikację mobilną?
 2. Pomysł na aplikację, która rozwinie biznes
 3. Jak zdefiniować cel aplikacji mobilnej?
 4. Analiza konkurencji w tworzeniu aplikacji mobilnych
 5. Definiowanie wymagań i budżetu aplikacji mobilnej
 6. Tworzenie aplikacji mobilnych a doświadczenie użytkownika
 7. Programowanie i testy, czyli działająca aplikacja mobilna
 8. User feedback to klucz do sukcesu aplikacji
 9. Publikacja aplikacji mobilnej i jej utrzymanie
 10. Dlaczego monitorowanie i aktualizacje są tak ważne?
 11. Jak sprawić, by nasza aplikacja była rozpoznawalna?
 12. 10 wskazówek, by aplikacja mobilna odniosła sukces

Czy warto stworzyć aplikację mobilną?

Krótka odpowiedź: Tak, warto stworzyć aplikację mobilną, szczególnie w 2024 roku. Aplikacja mobilna zapewnia niezliczone benefity dla firm i wspiera dostarczanie usług dla wielu branż. Obecnie aplikacja mobilna to podstawowe oczekiwania klienta wobec pozytywnego odbioru danej usługi.

Długa odpowiedź: Aplikacje mobilne na każdym froncie działań dostarczają niezrównane doświadczenie dla użytkowników końcowych. Obecnie ponad 6.4 bilionów ludzi na świecie korzysta ze smartfona. Jest to ogromny rynek potencjalnych klientów, którzy korzystają z aplikacji mobilnych. Przy tworzeniu aplikacji dla każdej platformy, możemy dostarczać nasze usługi na niemalże wszystkie urządzenia mobilne.

Ponadto, możliwe funkcjonalności aplikacji są ogromne i wciąż powstają nowe rozwiązania, które wyróżniają się na tle konkurencji swoją pomysłowością. Często są to aplikacje stworzone przez agencję kodowania, które specjalizują się w innowacjach. Aplikacje pozwalają na regularne aktualizacje, co umożliwia stałe rozwijanie ich potencjału. Dodatkową przewagą jest ich przystępność, możliwość dotarcia do klienta (dzięki powiadomieniom PUSH) czy łatwiejszy proces obsługi (accesibility).

Pomysł na aplikację, która rozwinie biznes

Gdy już zdecydowaliśmy się na stworzenie aplikacji, zadajemy sobie pytanie: Jak stworzyć aplikację mobilną? Pod nim kryje się wiele możliwych dróg, natomiast warto zacząć od zupełnych podstaw. Pomysł to tak naprawdę pierwszy etap w procesie tworzenia aplikacji mobilnych. To właśnie on wyznaczy nam ogólny kierunek działań i pomoże ustanowić priorytety funkcjonalne.

W pierwszej kolejności powinniśmy się zastanowić nad naszą grupą docelową i problemami, które nasze aplikacja będzie rozwiązywać. Aplikacje powinny być wsparciem dla użytkowników i odpowiedzią na ich potrzeby, nawet takie, których nie widać gołym okiem. Nasza grupa docelowa powinnna mieć zapotrzebowanie na naszą aplikację, a rozwiązanie które proponujemy – wyróżniać się spośród konkurencji.

Jak określić pomysł na aplikację mobilną? Kilka dodatkowych pytań

Poniżej przedstawiamy pytania pomocnicze naszych ekspertów, które wspomogą proces określania pomysłu na stworzenie doskonałej aplikacji mobilnej:

 1. Jak można określić grupę docelową naszego rozwiązania?

 2. Jakie są jej potrzeby, oczekiwania i problemy?

 3. W jaki sposób stworzenie naszej aplikacji mobilnej może wspomóc użytkowników?

 4. Czy nasz projekt jest skuteczniejszy niż istniejące aplikacje?

 5. Czy pomysł jest możliwy do zrealizowania w realnym budżecie i nakładzie pracy?

Te pytania są dodatkowym źródłem kreowania naszej idei. Oprócz tego, warto mieć na uwadze, że prawdziwa współpraca z firmą software house da nam dostęp do rozległej wiedzy i dodatkowo wspomoże formowanie procesu tworzenia aplikacji.

Chcesz stworzyć własną aplikację mobilną?

Współpracuj z naszym doświadczonym zespołem.

Jak zdefiniować cel aplikacji mobilnej?

Cel aplikacji to trzon w drodze do dostarczania klientom swoich usług w skuteczny sposób, który spełni ich oczekiwania i przyniesie korzyści biznesowe Twojej firmie. Jeśli masz pomysł, ale nie wiesz jak go rozwinąć, możesz zgłosić się do wybranego software house i wspólnie z doświadczonym zespołem ustalić wizję oraz pierwszy projekt aplikacji.

Platformy mobilne są coraz bardziej popularnym narzędziem wykorzystywanym przez firmy, aby do swojej oferty dodać obsługę na wielu frontach i zwiększyć swoją obecność na rynku. Określenie celu powinno uwzględniać, co chcesz osiągnąć dzięki swojej aplikacji mobilnej. Może to być zwiększenie zasięgu Twojej firmy, poprawa sprzedaży produktów lub usług, czy też dostarczenie łatwego narzędzia do korzystania z usługi dla potencjalnego klienta.

Wizja Twojego projektu natomiast powinna przedstawiać, jak Twoja aplikacja mobilna będzie działać w praktyce i jakie korzyści przyniesie dla użytkowników. Wizja i koncepcja powinny być spójne z celem i odzwierciedlać potrzeby Twoich odbiorców.

Szablon dokumentu z wymaganiami dotyczącymi produktu w Figmie

Do pomocy w zdefiniowaniu celu i wizji ukierunkowanych na aplikacje mobilne warto skorzystać z narzędzi projektowych, takich jak Figma. Dostępny jest tam darmowy szablon, który pomoże Ci zorganizować swoje myśli i sformułować konkretne wymagania i funkcjonalności dla Twojej aplikacji. Możesz go znaleźć pod tym linkiem.

Analiza konkurencji w tworzeniu aplikacji mobilnych

Kolejnym istotnym punktem tworzenia aplikacji mobilnych jest badanie rynku. Nie możemy po prostu wskoczyć na głęboką wodę bez żadnej wiedzy o naszej konkurencji. Aplikacje mobilne istnieją w naprawdę dużych liczbach. Statystyki wskazują na 8.9 milionów aplikacji mobilnych w 2020 roku. W wielu kategoriach mamy do czynienia zatem z pewną konkurencją, której nie możemy zlekceważyć.

Jednak nie jest to powód do paniki. Istnieje wiele niedopracowanych lub zwyczajnie przestarzałych aplikacji mobilnych, a poznanie ich słabości jest jedynie drogą do naszego własnego sukcesu. Tworzenie aplikacji to nie tylko programowanie, ale też dokładne planowanie naszego działania. Jego częścią jest właśnie poznwanie konkurenycjnych rozwiązań dla naszego pomysłu.

Dlatego właśnie musimy zwrócić uwagę na najpopularniejsze aplikacje na różnych urządzeniach (zarówno na platformę iOS jak i systemu Android) i zidentyfikować powody, dla których odniosły one sukces bądź poniosły porażkę. Pod lupę warto wziąć poszczególne funkcje aplikacji, elementy doświadczenia użytkownika, użyteczność interfejsu użytkownika czy płynność działania. Dzięki temu, możemy wyciągnąć własne wnioski i określić obszary, w których nasza aplikacja spełni oczekiwania użytkowników i je przekroczy. To zapewni powodzenie naszej aplikacji w przyszłości.

Definiowanie wymagań i budżetu aplikacji mobilnej

Gdy już określimy cel i przeanalizujemy rywalizujące rozwiązania, przyszedł czas na określenie wymagań i budżetu aplikacji mobilnej. Zarówno zakres funkcjonalności jak i budżet są ze sobą ściśle połączone. Wszakże to właśnie od stopnia skomplikowania aplikacji mobilnej zależy to, ile będzie kosztować jej realizacja.

Wymagania funkcjonalne: Dlaczego ich określenie jest ważne?

Jak już wspomnieliśmy, proces tworzenia aplikacji mobilnych jest pełen ostrożnego planowania działań. Zanim powstanie choćby jedna linijka kodu, angażujemy się w kształtowanie naszej wizji i rozplanowania funkcjonalności pod aplikację.

Funkcjonalność to możliwość wykonania danej czynności w aplikacji mobilnej przez użytkownika. Przykładem funkcjonalności jest możliwość odtwarzania muzyki w aplikacji streamingowej.

Określenie funkcjonalności stanowi podstawowe wymagania techniczne aplikacji mobilnej. Zapewniają one jasno określone ramy pracy dla programistów, ale także zmniejszają liczbę możliwych błędów. Dzięki temu może powstać harmonogram prac i priorytetyzacja zadań. Największy priorytet uzyskają zadania dotyczące funkcjonalności MVP.

Co to jest MVP?

MVP (Minimum Viable Product) to koncepcja centralna w procesie rozwoju nowych produktów cyfrowych. W skrócie, jest
to najprostsza wersja produktu, która zawiera absolutnie niezbędne funkcje umożliwiające jego uruchomienie i przetestowanie
na rynku. Celem MVP jest zdobycie pierwszych klientów i pozyskanie od nich informacji zwrotnych. Dowiedz się więcej.

Jak wycenia się budżet na tworzenie aplikacji mobilnej?

We współpracy z klientem, osoby decyzyjne, projektanci UX i project managerzy mogą oszacować zakres prac wymaganych do stworzenia działającej aplikacji mobilnej.

Jest to uzależnione od kilku zmiennych. Wyżej wspomniany zakres funkcjonalny stanowi jedną z nich, jednak jest to nieco bardziej skomplikowane. Sam zakres złożoności aplikacji wpływa na to, ile pracy będzie trzeba włożyć na jej zaimplementowanie. To z kolei przekłada się na czas pracy programistów.

Nasz budżet będzie dyktować także wykorzystana do stworzenia aplikacji technologia, to czy ograniczamy się do jednej platformy czy decydujemy się na wieloplatformowość. Dodatkowe moduły, takie jak własny system płatności czy tracking GPS będą wymagać zwiększenia budżetu, więc warto zastanowić się czy są one wymagane dla dobrego doświadczenia użytkownika w MVP.

Jak określić wymagania i budżet?

Przy określaniu wymagań funkcjonalnych i budżetowych warto zadać sobie kilka pytań, które pomogą Ci dokładnie sprecyzować wymagania i określić budżet Twojego projektu. Na przykład:

 1. Jakie funkcje powinny zostać zawarte w zarysie projektu?

 2. Jakie są wyznaczone priorytety funkcjonalne?

 3. Jaki jest Twój budżet na tworzenie aplikacji mobilnej?

 4. Czy chcesz korzystać z gotowych rozwiązań lub rozpocząć działanie od podszewki?

 5. Jakie platformy najczęściej wykorzystuje Twój potencjalny klient (iOS, Android)?

Tworzenie aplikacji mobilnych a doświadczenie użytkownika

Projektowanie aplikacji mobilnych obecnie nie może odbyć się bez uwzględnienia dobrych praktyk UX (User Experience). Interfejs użytkownika odgrywa kluczową rolę w pozytywnym doświdaczeniu i interakcji z aplikacją mobilną. Jeszcze zanim aplikacja przejdzie w fazę kodowania, projektanci UX/UI muszą stworzyć jej funkcjonalny flow oraz zaprojektować makietę (wireframe) aplikacji.

Design w aplikacjach mobilnych: Jak zapewnić dobry UX w aplikacji?

Podstawą jest bliska współpraca z klientem. Eksperci od doświadczenia użytkownika mogą przeprowadzać specjalne warsztaty, aby lepiej uformować wizję klienta na temat projektu aplikacji. Na takich warsztatach odbywają się burze mózgów na temat funkcjonalności i charakterze ich działania w aplikacji. Niejednokrotnie UX designerzy tworzą prostą makietę lo-fi ekranów aplikacji mobilnej w czasie rzeczywistym.

Taka czarno-biała makieta jest doskonałą podstawą do dalszej pracy. Przy projektowaniu interfejsu użytkownika czasem może uczestniczyć kilku designerów, którzy skupiają się na wymyśleniu funkcjonalnej makiety hi-fi, a także klikalnego prototypu. Takie działanie ma na celu nie tylko stworzenie pięknego interfejsu użytkownika, ale także zmaterializowanie idei aplikacji w graficznym wydaniu. Pozwala to na ocenienie idei aplikacji zanim przejdzie ona do fazy implementacji, a co za tym idzie: oszczędzenie godzin pracy i pieniędzy, gdy coś pójdzie nie tak.

Fragment makiety UX aplikacji mobilnej o niskiej szczegółowości

Dobrze zaprojektowana makieta aplikacji jest wykorzystywana przez zespół programistów, aby ułatwić tworzenie poszczególnych komponentów. Jest to znacznie sprawniejsze, gdy graficzna część projektu jest przedstawiona w ściśle zdefiniowanych ramach. Pozwala to na skrócenie czasu potrzebnego na stworzenie aplikacji, a jednocześnie poprawia jej ogólną jakość.

Do tworzenia makiet, UX designerzy wykorzystują narzędzia takie jak Figma, Adobe XD czy Sketch. Przy tworzeniu makiet lo-fi, takie aplikacje mogą dostarczać gotowe komponenty, które dodatkowo przyspieszają szybkie prototypwanie w odpowiedzi na zmianę wymagań na wczesnym etapie tworzenia aplikacji mobilnej.

Fragment makiety UI aplikacji mobilnej Sun Festival

Projektowanie aplikacji mobilnych – pytania pomocnicze

Przy projektowaniu doświadczenia użytkownika warto zadać sobie kilka dodatkowych pytań, które pomogą Ci w dokładnym sformułowaniu zamierzeń koncepcji. Na przykład:

 1. Jakie są potrzeby Twoich klientów w zakresie doświadczenia użytkownika i interfejsu użytkownika?

 2. Na podstawie zdefiniowanych wymagań oraz bieżącego rynku, jak określane są priorytety funkcjonalne?

 3. Jakie trendy w projektowaniu aplikacji mobilnych warto uwzględnić, korzystając z researchu?

 4. Jakie są wymagania techniczne dla projektowania UX i UI?

 5. Jakie konkurencyjne rozwiązania powinniśmy uwzględnić biorąc pod lupę rynek aplikacji mobilnych?

Odpowiedzi na te pytania pomogą Ci zaprojektować doświadczenie użytkownika i interfejs użytkownika, które będzie przyciągać klientów i zapewni im łatwe i przyjemne korzystanie z Twojej aplikacji mobilnej.

Programowanie i testy, czyli działająca aplikacja mobilna

Implementacja aplikacji mobilnych jest złożonym procesem, składającym się z pracy zespołowej i systematycznemu wdrażaniu kolejnych systemów w projekcie. Jego przebieg podyktowany jest wyborem technologii, który omawiamy na innym wpisie na blogu. Oprócz tego, złożoność wymagań funkcjonalnych, a także takie elementy jak rozwiązania bazodanowe dodatkowo przekształcą proces tworzenia aplikacji.

Programowanie aplikacji mobilnych

Aplikacje mobilne obecnie najcześciej wykorzystują tak zwane platformy programistyczne (framework), aby zapewnić ich płynne działanie i sprawną implementację. Najpopularniejsze frameworki to React/React Native, Flutter, Xamarin, Kotlin czy Swiftic, choć nie jest to wyczerpująca lista. Dzięki wykorzystaniu danego framework’u, aplikacja może zostać stworzona jednocześnie dla systemu iOS jak i dla systemów Android. To dodatkowo zwiększa dostępność naszej aplikacji mobilnej.

Programista aplikacji mobilnych odpowiada za stworzenie kodu potrzebnego do jej prawidłowego działania. Oznacza to sprawne posługiwanie się różnego rodzaju bibliotekami oraz API, jak i językiem programowania chrakterystycznym dla danego frameworka (np. dla React Native jest to JavaScript).

Dobrym rozwiązaniem jest aplikacja natywna działająca na jednej bazie kodu dla wszystkich platform. Oznacza to że aplikacja doskonale wykorzystuje możliwości danego systemu (iOS lub Android), lecz nie wymaga pisania dwa razy kodu pod obie platformy.

Tworzenie aplikacji mobilnych: Fragment kodu źródłowego aplikacji mobilnej
Fragment kodu źródłowego aplikacji mobilnej

Podczas implementacji aplikacji mobilnych należy przestrzegać dobrych praktyk programowania i tworzenia ze względu na daną aplikację. Istotne jest, aby przeprowadzać regularne testy, aby zapewnić poprawną funkcjonalność oraz wykryć ewentualne błędy kodu przy konkretnej funkcji. Dzięki temu możliwe będzie uniknięcie dłuższego czasu developmentu, a co za tym idzie – obniżenie finalnych kosztów.

Testowanie aplikacji mobilnych

Ważnym elementem cyklu deweloperskiego jest testowanie aplikacji mobilnych. Testy jednostkowe wykonywane są przez programistów i wyznaczonych testerów i polegają na testowania konkretnego elementu w aplikacji. Pozwala to na wysoką dokładność podczas implementacji oraz wprowadzać poprawki kodu na bieżąco.

Testy funkcjonalne wykonywane są już przez zewnętrznych testerów-użytkowników, nie wymagają znajomości kodu. Mają na celu zweryfikowanie prawidłowego działania w bardziej ogólnym zakresie aplikacji. Warto zwrócić uwagę na dokładne przetestowanie aplikacji zarówno dla systemów iOS jak i Android, bo mogą się one różnić w potencjalnych błędach. To pozwala na ich szybkie wykrycie i aktualizację o poprawione błędy.

Równie ważne są także testy bezpieczeństwa, sprawdzające moduły takie jak logowanie i rejestracja, a także zapewniające wykrycie potencjalnych luk w oprogramowaniu. Jest to niezwykle dla zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa aplikacji, testując prywatność użytkowników.

User feedback to klucz do sukcesu aplikacji

Tworzenie aplikacji mobilnych to nie tylko praca zespołu deweloperskiego i projektowego. Aplikacje mobilne, jak każde oprogramowanie, wymagają pozyskania cennych opinii od użytkowników końcowych. Może się to odbywać jeszcze przed oficjalną premierą naszego projektu, jak i jeszcze na etapach testów.

Feedback umożliwia nam wykrycie problemów, które są trudne do uchwycenia przez studio deweloperskie. Użytkownicy sprawdzający aplikację w jej realnym wykorzystaniu są w stanie zauważyć nieznane dotąd bugi, jak i wskazać możliwe usprawnienia logiki aplikacji mobilnych. Dzięki temu będziemy w stanie stworzyć jeszcze lepszą aplikację, co bezpośrednio przełoży się na jej sukces.

Opinie użytkowników można uzyskiwać przez specjalny formularz, który łatwo zaimplementować jako funkcja aplikacji mobilnej. Takie zgłoszenie należy przeanalizować, a następnie przekształcić (jeśli jest ono rzeczowe i słuszne) w zadanie dla zespołu, co ułatwia programowanie aplikacji mobilnych.

Innym sposobem pozyskiwania feedbacku są opinie w sklepie Google Play lub App Store (dla urządzeń Apple). Niektóre z nich wskażą nam cenne uwagi, które mogą pokierować nas we właściwą stronę przy tworzeniu kolejnej wersji aplikacji mobilnej.

Publikacja aplikacji mobilnej i jej utrzymanie

Podczas procesu tworzenia aplikacji mobilnych nareszcie uzyskujemy wersję aplikacji, która spełnia założenia i działa w pełni sprawnie. Co dalej?

Kolejnym krokiem jest sprawienie, by nasza aplikacja znalazła się na urządzeniach mobilnych naszych użytkowników. Finalnym krokiem, przez który przechodzą nowe aplikacje jest ich publikacja w sklepach Google Play Store i Apple App Store. W celu publikacji należy spełnić określone wymagania, które zależą od konkretnej platformy dystrybucyjnej. Te wymagania mają za zadanie zapewnić optymalne działanie na danych systemach operacyjnych.

W przypadku App Store, aplikacja musi być zgodna z wytycznymi firmy Apple dotyczącymi zawartości, jakości i bezpieczeństwa aplikacji. Z drugiej strony, w sklepie Google Play,aplikacje powinny być zgodne z polityką dystrybucji Google i funkcjonować na określonej licencji. Więcej na temat wytycznych przeczytamy tutaj: Google Play, App Store

Tworzenie aplikacji mobilnych nie kończy się na publikacji. Musimy pamiętać, aby utrzymać jej prawidłowe działanie na różnych urządzeniach. W tym celu należy przeprowadzać częste aktualizacje i wykrywać potencjalne błędy, które dotąd były ukryte.

Częścią wsparcia aplikacji mobilnych jest także monitorowanie potencjalnych problemów technicznych i sprawna obsługa klienta. Nieoczekiwane zdarzenia mogą doprowadzić do zakłócenia działania aplikacji, więc naszym zadaniem jest zarządzanie kryzysem i oferowanie rozwiązań. Jest to ogromnie ważne dla pozytywnego doświadczenia użytkowników korzystających z aplikacji.

Dlaczego monitorowanie i aktualizacje są tak ważne?

W celu monitorowania aplikacji mobilnych warto wykorzystać narzędzia analityczne, takie jak Google Analytics, które przy pomocy intuicyjnego menu umożliwiają śledzenie ruchu w aplikacjach mobilnych, zachowań użytkowników. Działają one na zewnętrznym serwerze Google, co ułatwia ich sprawną implementację i zapewnia bezpieczeństwo.

Jak efektywnie wykrwyać błędy?

W przypadku błędów technicznych, w celu ich wykrycia można wykorzystać platformę Crashlytics, która pozwala wykrywać je w czasie rzeczywistym oraz ustalać ich priorytety. Dzięki temu narzędziu bez problemu zlokalizujemy nieprawidłowy fragment kodu i zaoszczędzimy czas w procesie diagnozy oraz ograniczymy czas spędzony na debugowanie. Są to narzędzia, które programista aplikacji mobilnych powinien wykorzystywać w swojej pracy każdego dnia.

Przykładowe statystyki dostępne w Google Analytics po zintegrowaniu aplikacji mobilnej z Google Firebase

W przypadku wykrycia problemów, warto szybko reagować i wprowadzać poprawki, aby zapewnić sprawne i bezpieczne działanie na każdej platformie. Aplikacje mobilne powinny zapewniać podtrzymanie działania swojej usługi bez przerw, co także jest istotnym elementem dostarczania wysokiej jakości aplikacji mobilnych dla systemów iOS oraz na systemy Android. Frameworki takie jak React Native mogą w tym przypadku ułatwić jednoczesną aktualizację na obu platformach.

Jak sprawić, by nasza aplikacja była rozpoznawalna?

W tworzeniu aplikacji mobilnych wyzwaniem jest wypromowanie swojego projektu. Nawet jeśli nasze rozwiązanie jest wprost genialne, wciąż czeka nas podjęcie stosownych działań marketingowych. Najważniejsze jest dotarcie do jak największej grupy potencjalnych użytkowników aplikacji mobilnych.

Aplikacje mobilne są dość atrakcyjnym produktem, choć zależnie od kategorii możemy spotkać się z większym lub mniejszym oporem. Przykładowo, dużo trudniej będzie nam “sprzedać” aplikację do dostarczania jedzenia, jeśli w okolicy działa ich już wiele. Z drugiej strony, łatwiej będzie pokazać wartość unikatowego rozwiązania do poruszania się po festiwalu.

Pamiętajmy, żeby zbudować rozpoznawalną markę dla naszej aplikacji w internecie. Musimy zadbać o stworzenie strony internetowej i prowadzenie social media. Warto inwestować w reklamy i tworzyć content na temat naszej aplikacji mobilnej. Zidentyfikowanie przestrzeni, w której znajdują się nasze grupy docelowe dodatkowo pomoże nam nakierować siły przerobowe działu marketingu.

W jaki sposób aplikacje mobilne mogą stać się rozpoznawalne?

Warto również zapewnić łatwy dostęp poprzez linki (do tego posłuży własna strona). To pozwala na bezpośrednie przejście do sklepu z aplikacją mobilną na obu platformach: Android lub iOS. Z punktu widzenia marketingu, priorytetową kwestią jest aby aplikacje mobilne były łatwo dostępne i znalezione przez potencjalnych użytkowników. Ich przepływ może przykładowo płynąć z wyników wyszukiwania, linków na stronie czy wiadomości od znajomego. Dane kanały są tu jedynie zalążkiem działań, możliwości jest mnóstwo, a nawet same sklepy na iOS i Android pozwalają na pewne działania marketingowe.

Pamiętaj, że proces publikacji i promocji aplikacji mobilnej to ważny etap w zarządzaniu aplikacjami. Dlatego warto zwrócić uwagę na szczegóły, aby zapewnić łatwą dostępność i zapewnić pozytywne doświadczenia użytkownikom. Wysoka dostępność sprawia, że aplikacje mogą zacząć odnosić sukces i dosięgnąć jak największej puli użytkowników końcowych.

10 wskazówek, by aplikacja mobilna odniosła sukces

Na koniec poradnika tworzenia aplikacji mobilnych przedstawiamy 10 wskazówek naszych ekspertów, które podsumowują treści przedstawione w artykule. Oto 10 wskazówek dla tworzenia świetnych aplikacji mobilnych:

 1. Przekształć swój pomysł umieszczając go w ramach odpowiedzi na realny problem użytkowników.

 2. Zdefiniuj cel aplikacji mobilnej i określ docelową grupę odbiorców.

 3. Zadbaj o dogłębną analizę konkurencji, biorąc pod lupę rywalizujące aplikacje mobilne.

 4. Precyzyjnie zdefiniuj wymagania funckjonalne i budżet aplikacji, a jej projektowanie będzie przebiegać sprawnie.

 5. Zadbaj o dobry projekt UX. Przeprowadź warsztaty z klientem, by lepiej poznać ideę projektu.

 6. Wybierz technologię, która pozwoli na płynną implementację aplikacji na różne platformy.

 7. Zadbaj o rygorystyczne testy jednostkowe i funkcjonalne aplikacji, aby zapewnić jej wysoką jakość działania.

 8. Zadbaj o bezpieczeństwo aplikacji, badając potencjalne luki i łatając je na bieżąco.

 9. Wykorzystaj user feedback na swoją korzyść, odpowiadając na potrzeby użytkowników.

 10. Zapewnij kompleksową kampanię marketingową, aby zwiększyć rozpoznawalność swojej marki.

Mamy nadzieję, że nasza wiedza odnośnie tworzenia aplikacji mobilnych okazała się przydatna. Zapraszamy do zapoznania się z innymi wpisami na blogu, gdzie można znaleźć informacje na inne tematy z zakresu tworzenia aplikacji.

Bezpłatna konsultacja Twojego projektu.

Skontaktuj się z nami i sprawdź koszt realizacji projektu!

lub po prostu napisz maila

Ta strona używa plików cookie, aby zapewnić Ci najlepsze doświadczenia. Polityka prywatności