Strona internetowa czy aplikacja mobilna?

Współczesna technologia stawia przed nami coraz szersze perspektywy rozwoju, choć z drugiej strony może też utrudniać życie. Ilość potencjalnych rozwiązań jakie mamy do wyboru chcąc stworzyć internetową platformę, może przyprawić o ból głowy. Wielokrotnie myśląc o rozszerzeniu zasięgu swojej firmy stajemy przed dylematem co i w jaki sposób może najbardziej przyczynić się do jej rozwoju. Przeanalizujmy kilka możliwości i usystematyzujmy ich cechy tak, aby mając wiedzę podjąć świadomą decyzję wyboru właściwego rozwiązania.

Szeroki wachlarz możliwości

Od czasów, gdy naszym jedynym wyborem był kształt zwykłej strony internetowej dzielą nas już dekady. Branża IT zdążyła wyjść z wieku młodzieńczego i dojrzewając na naszych oczach, rozwija przed nami skrzydła swojego potencjału. Co ta brzmiąca jak z reklamy fraza może znaczyć dla Ciebie?

Przede wszystkim to, że masz bardzo wielkie możliwości wyboru narzędzi do kontaktu z klientem on-line. Wraz z rozwojem technologii do stron internetowych dołączyły aplikacje mobilne i wiele innych rozwiązań. Każde z nich ma nieco inne przeznaczenie i klienta docelowego oraz swoje wady i zalety. Opowiemy Ci krótko o możliwościach każdego z popularnych dzisiaj rozwiązań i pomożemy zrozumieć na czym polega różnica.

Strona internetowa

To najstarsze z możliwych rozwiązań, choć nie działa to wcale na jego niekorzyść. Strony internetowe są z nami od dekad. Wraz z rozwojem języków programowania i koncepcji stylistycznych sukcesywnie zmieniała się ich funkcjonalność i walory wizualne. Od prostych tabelek do współczesnych animacji i zaawansowanej grafiki. Wiele zmieniło się też w samym sposobie ich tworzenia. Oczekując wyjątkowego efektu i dopracowanego zaplecza technicznego możemy zamówić ją u dewelopera, który całkowicie dopasuje ją do naszych potrzeb. Możemy też podjąć wyzwanie i stworzyć samodzielnie stronę za sprawą kreatorów stron internetowych, takich jak; WIX czy SquareSpace oraz Content Management System (CMS), np. WordPress, który umożliwi nam samodzielną edycję wyglądu i treści.

Zalety

 • możliwość własnoręcznej modyfikacji treści lub wyglądu z wykorzystaniem CMS
 • nieduży koszt stworzenia i utrzymania

Wady

 • ograniczona optymalizacja dla urządzeń mobilnych
 • konieczność używania przeglądarki internetowej
 • budowanie stron na szablonach przy korzystaniu z serwisów do ich budowy, poważnie ogranicza możliwości kreatywnego rozwinięcia naszej strony i wyróżnienie jej na tle konkurencji

Aplikacja webowa

Budowana zwykle z myślą o zapewnieniu większej interakcji między stroną a jej użytkownikiem. Wykorzystuje klasyczne języki programowania tak jak strona internetowa (co upraszcza proces jej tworzenia). Możemy zamówić ją u dewelopera zajmującego się budową stron internetowych. Do działania aplikacja webowa nadal wykorzystuje przeglądarkę internetową i publikujemy ją przez hosting (niektóre aplikacje wymagają VPS) na zewnętrznym serwerze podobnie jak w przypadku strony internetowej. Różnica między aplikacją webową a stroną internetową to przede wszystkim lepsza interakcja z treścią. Dobrym przykładem aplikacji webowej może być webowa wersja Instagram’a czy Facebook.

Zalety

 • jedna aplikacja na wszystkie platformy (niezależnie od tego czy używamy telefonu, tabletu czy komputera, aplikacja webowa będzie działać tak samo na każdym z tych urządzeń)
 • w porównaniu ze stroną internetową jest bardziej funkcjonalnym rozwiązaniem

Wady

 • działa wyłącznie w przeglądarce internetowej
 • szybkość działania oraz interaktywność niższa niż w przypadku aplikacji mobilnej

Aplikacja mobilna

Czym byłyby współczesne telefony bez aplikacji mobilnych? Większość serwisów społecznościowych, a także wiele firm korzysta z ich możliwości, aby przybliżyć swoje usługi użytkownikom mobilnym. Dzięki nim płacimy za nasze zakupy, zamawiamy pizze czy nawiązujemy kontakty z ciekawymi ludźmi. Z samego założenia tworzone są na urządzenia mobilne i są zoptymalizowane tylko dla nich. Aplikacje pisane są tak, aby najlepiej współgrać z platformą, na której mają działać. Zapewnia im to niezwykłą szybkość pracy i wspaniałą responsywność. Wraz z rozwojem tej technologii udało się pominąć bardzo istotną wadę aplikacji mobilnych. Chcąc mieć aplikację zapewniającą jednoczesny dostęp dla urządzeń z platformy Android i iOS nie trzeba obecnie liczyć się z koniecznością zakupu i utrzymania dwóch osobnych aplikacji. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak wygląda takie rozwiązanie zapraszamy do dalszej lektury.

Zalety

 • szybkość działania
 • budowanie aplikacji pod konkretną platformę
 • doskonałe parametry użytkowe
 • pełna interaktywność

Wady

 • konieczność instalacji bezpośrednio na urządzeniu
 • koszt stworzenia aplikacji mobilnej może być wyższy od kosztu budowy aplikacji webowej
 • pomimo możliwości stworzenia aplikacji w React Native, myśląc o złożonej aplikacji, nadal musimy liczyć się z koniecznością dostosowania dwóch osobnych aplikacji dla zapewnienia im pełnej sprawności

Wnioski?

Jeżeli chcemy zbudować platformę przede wszystkim dla użytkowników korzystających z komputerów stacjonarnych lub laptopów, nadal najlepszym rozwiązaniem będzie stworzenie klasycznej strony internetowej. Sytuacja może się jednak zmienić, jeżeli stawiamy na stronę bardziej “mobile friendly” i zależy nam na interaktywności naszego projektu. Strona internetowa może być wówczas niewystarczająca, gdyż ograniczona jest możliwość optymalizacji na urządzenia mobilne.

Aplikacja webowa może być dobrym rozwiązaniem jeśli chcemy zapewnić sobie trochę większe możliwości niż daje to zwykła strona internetowa. Znacznie lepiej będzie sprawdzać się przy projektach takich jak np. portale społecznościowe, ponieważ ma lepszą interaktywność, możliwość połączenia się z elementami urządzenia mobilnego np. aparatem czy dostęp do pamięci i lokalizacji.

Myśląc o aplikacji mobilnej powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcemy stworzyć ją przy użyciu technologii React Native, aby działała jednocześnie na platformach iOS i Android, czy może chcemy dla każdej z tych platform, wykorzystując pełny ich potencjał, stworzyć aplikacje odrębne. Jest to jednak droższe rozwiązanie. Tak czy inaczej myśląc o stworzeniu rozwiązania w pełni funkcjonalnego i interaktywnego, aplikacja mobilna będzie najlepszym wyborem,  szczególnie gdy nasz projekt jest wymagający, np. gra na urządzenia mobilne.

Co wybrać?

Najważniejszym kryterium przy wyborze właściwego rozwiązania jest rodzaj naszego projektu. Chcąc stworzyć internetową siedzibę dla naszej firmy i nastawiając się na prosty opis produktów i usług, licząc się jednocześnie z kosztami, najlepszym rozwiązaniem będzie wybór strony internetowej.

Jeżeli zależy nam na poprawie interaktywności, zwłaszcza gdy naszym celem jest np. zbudowanie platformy społecznościowej, która będzie mogła współpracować z rozszerzeniami takimi jak dostęp do aparatu czy lokalizacji urządzenia, ale nadal chcemy aby było to rozwiązanie dostępne z poziomu przeglądarki, dobrą drogą okaże się wybór aplikacji webowej.

Gdy przede wszystkim zależy nam na szybkości działania i pełnej kompatybilności z urządzeniem mobilnym, wybierzmy narzędzie, które będzie w stanie dostarczyć nam najlepszą efektywność. Tworząc aplikację mobilną możemy wykorzystać pełen potencjał nowoczesnej technologii i platform mobilnych. Dzięki temu mamy szansę być bliżej naszych klientów.

Mając teraz pełny obraz tego co jest dostępne na rynku, wybierz najlepszą opcję dla siebie. Jeśli masz pytania lub chciałbyś wiedzieć więcej, skontaktuj się z nami. Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i wskażemy najlepsze rozwiązanie.

Używamy plików cookie, aby zapewnić Ci jak najlepsze wrażenia.
Polityka prywatności