4 filary dobrej strony internetowej

Jeszcze 20 lat temu, promocja, reklama i handel były domeną prasy i papieru. Z biegiem lat i rozwojem komputerów – szczególnie od czasu, gdy mamy smartfony i szeroki dostęp do Internetu – zauważalna jest zmiana trendu, większość naszych spraw załatwiamy on-line; zaczynając od szukania na serwisach aukcyjnych, gdy polujemy na idealną ofertę, przez poszukiwanie pracy, a kończąc na wymianie zwykłych wizytówek.

Przeniesienie wszystkich tych czynności do sieci bardzo usprawnia naszą codzienność. Daje nam też szersze perspektywy, dla przykładu; gdy szukamy pracy, mamy pod ręką dziesiątki potencjalnych ofert i pracodawców – poszukując informacji o pracodawcy trafiamy na jego stronę internetową, czytamy czym się zajmuje, jaka jest jego oferta, jakie są o nim opinie.

Świat w naszej kieszeni

Szybkość naszego świata jest oparta i całkowicie zależna od możliwości, jakie daje nam internet i nowoczesne technologie. Zastanówmy się, jak z perspektywy przeciętnego użytkownika wygląda korzystanie z tego środowiska. Na co zwracamy uwagę, czego wymagamy od developerów i architektów współczesnego świata – online?

Poznaj z nami cechy idealnej strony internetowej

1. Właściwa realizacja graficzna.

Podstawą, żeby nawiązać kontakt z użytkownikiem to przykuć jego uwagę.

Nie oszukujmy się, jesteśmy wzrokowcami – zawsze kupowaliśmy oczami. Kupując owoce w sklepie, szukając idealnego stroju lub wybierając dom czy mieszkanie – kierujemy się wzrokiem szukając dla siebie idealnego miejsca.

Strona, z której korzystamy ma być przejrzysta, zachęcająca i przykuwająca wzrok. Korzystając z niej, chcemy mieć jasność obrazu i dobry przekaz. Moda na graficzny minimalizm z powodzeniem przyjęła się również w internecie. Po części dlatego, że prosta szata graficzna bardzo ułatwia nawigację na stronie. Niepotrzebne ozdobniki nie rozpraszają naszej uwagi, dzięki czemu łatwiej jest nam znaleźć informacje. Dla przykładu; o ile prościej jest odnaleźć drogę do celu korzystając ze zwykłej mapy – spróbujcie dla porównania skorzystać ze zdjęcia satelitarnego. Dobra strona internetowa powinna być traktowana podobnie – służyć użytkownikowi jak dobrze zaprojektowana mapa po świecie informacji.

2. Szybkość działania strony.

Nie ma nic gorszego niż trafić na stronę, która wczytuje się “godzinami”. Ten problem zniszczy nawet najlepszą pracę grafika komputerowego. Nie ważne co pokaże się na stronie, jeśli czekasz na ten efekt więcej niż 4 sekundy to prawdopodobnie straci on swoje znaczenie.

W sieci stajemy się niecierpliwi. Nabyliśmy tej cechy korzystając ze stron dobrze zoptymalizowanych – z dużych serwisów, które dobrze wiedzą, że jeśli nie działasz szybko w sieci, to równie dobrze może cię nie być.

Badania wyraźnie wskazują, że nasza cierpliwość to tylko kilka sekund. Po tym czasie dzielimy się na tych, którzy zdeterminowani będą czekać na efekty (ale ich wymagania wzrosną) i na tych, którzy klikną “cofnij” i pójdą do konkurencji.

Dobra strona internetowa, musi działać sprawnie.

3. Treści na stronie

Artykuły, zdjęcia, filmy, blogi. Bezcenne w budowaniu strony internetowej. Nie sposób przecenić wartość dobrego artykułu – nie bez powodu nazywają dzisiejsze czasy “erą informacji”. Wchodząc na stronę właśnie informacji szukamy. Właściwie zredagowana treść, dzięki której poszerzymy naszą wiedzę, odpowiemy na nurtujące nas pytania czy znajdziemy idealne rozwiązanie, to absolutny fundament dobrej strony.

Jeżeli będziemy w stanie zaspokoić te potrzeby użytkownika korzystającego z naszego serwisu, mamy gwarancję, że poleci nas znajomym lub współpracownikom – nie ma nic cenniejszego niż dobre słowo i dobra opinia w sieci.

Budujemy tym zaufanie wśród użytkowników.

4. Żadnego spamu

Budując idelanie działającą stronę o właściwym czasie reakcji i wprost genialnej grafice pamiętaj, żeby nie zaśmiecić jej spamem. Znasz hasła typu: “kup to”, “najlepsza oferta w galaktyce”, “jedyna taka dieta – zrzucisz 15kg w 30 dni”? Krzyczą neonami, domagając się naszej reakcji.

Nie od wczoraj korzystamy z internetu, wiemy jak wyczuć blef przez co mamy awersję do naciągaczy i ich haseł. Artykuły czy reklamy pisane w ten sposób zadziałają na użytkownika tylko raz, wcale nie gwarantując sukcesu. Gwarantują za to całkowity brak jego zaufania. Zamawiając lub pisząc treści dla strony internetowej wystrzegajmy się wszelkiego spamu.

Jak wykorzystać te wskazówki?

Możliwości jest wiele. Jedyne co nas ogranicza to wyobraźnia. Ważne jest, żeby dobrać idealne rozwiązanie do naszych potrzeb. Chcąc przenieść swoją wizytówkę do sieci nie będziemy przecież budować strony z przesadnie rozbudowanym menu czy z opcją sklepu. Z drugiej strony chcąc przenieść sklep do internetu, będziemy chcieli sprawnie działającego serwisu; może z opcją bloga, gdzie będziemy mogli dodawać artykuły i recenzje o naszych produktach. Przede wszystkim należy pamiętać, że bardzo często mniej oznacza więcej.

Optymalizacja działania strony to bardzo szeroki temat, ale korzystając z internetu wiemy, czego nie lubimy. Podstawą, żeby zachęcić kogoś do pozostania na naszej stronie jest proste i przejrzyste przekazywanie informacji; bez tworzenia wielkich labiryntów podstron i odnośników.

Tworzenie stron internetowych to złożony proces. Wszystkie elementy muszą idealnie zgrać się w jednolitą całość, żeby strategie jakie wybierzemy do budowy naszej strony internetowej odniosły pożądany efekt.

Jest wiele możliwości, które pozwolą nam na samodzielną budowę naszej strony. Najpopularniejszym narzędziem jest WordPress – pozwoli nam na niemal pełną kontrolę przy budowie treści. Jest intuicyjny i w klarowny sposób pokaże nam co i jak. Z szerokim wachlarzem pluginów zbudujemy to czego chcemy.

Jak z każdym narzędziem, ostateczny rezultat zależy od sposobu jego użycia. Różnicę łatwo dostrzec porównując na przykład budowę strony internetowej do gry na gitarze. Amator zna chwyty, ale dopiero z doświadczeniem przychodzi umiejętność właściwego ich stosowania. Dlatego możesz jako amator sam przy użyciu jakiegoś wygodnego CMS’a stworzyć całą stronę lub skorzystać z pomocy profesjonalistów. Możesz nawiązać współpracę z firmą, która pomoże Ci zbudować dobre zaplecze techniczne Twojej strony internetowej. Zadba o to, żeby działała sprawnie, zoptymalizuje treści i dobierze najlepsze rozwiązania graficzne.

Używamy plików cookie, aby zapewnić Ci jak najlepsze wrażenia.
Polityka prywatności